pondělí 13. října 2014

26. Terčiny (studentské) variace

Poslední dobou házím na internet fotky mých běžných jídel, který si připravuju během týdne. Když jsem na studentským privátu, tak si vařím zjm. to, co náš táta nejí :-) Takže klasickou čočku na kyselo, dušenou mrkev a taky míchaniny všeho možnýho. A když už se rozhodnu si uvařit klasický recept, třeba nějaké těstoviny, zjistím ve chvíli, kdy už jsou špagety skoro uvařený, že mi nějaká surovina chybí. Takže improvizuju. 


Asi jste už vytušili, že tento příspěvek nebude o žádném zázračném novém receptu, ale bude to jen náhled do "skromné" studentské kuchyně (za opravdu skromnou studentskou kuchyň považuju např. špagety s kečupem). Nuže, tu je první kousek:


Bulgur salát s klobásou a sušenými rajčaty:
Jedná se o podobný salát jako tento od Leňajs. Tenhle salát mi totiž strašně zachutnal a navíc na něj není potřeba tolik věcí, nemluvě o tom, že jsou v něm černý olivy a klobásky :-) Hlavně jsem ale zjistila, že mi fakt chutná kombinace opečeného česneku a sušených rajčat. A tak jsem to prubla s bulgurem, který jsem si nedávno koupila.
 55g bulguru (v suchém stavu)
 klobása (dle chuti)
 sušená rajčata
 česnek
 kukuřice
 jarní cibulka
 citronová šťáva
 trochu olivového oleje
Bulgur jsem si uvařila v osolené vodě (poměr asi 1 : 2,5 vody) a vařila cca 15 minut. Zatím jsem na pánvi na troše oleje opékala na půlkolečka nakrájenou klobásu. Jakmile byla pěkně opečená, přihodila jsem k ní nasekaný česnek, cibulku a nasekaná sušená rajčata. Zakapala jsem to šťávou z 1/3 citronu. Po chvíli jsem přisypala něco málo mražené kukuřice. A jak byl bulgur hotový a na pánvi všechno pěkně udělaný, tak jsem přisypala bulgur na pánev a chvíli to ještě míchala a opékala.
No, a to je vlastně celý. Žádnej zázrak, ale chutnalo to super. Ingrediencí je tak na 1 porci. 


Bulgur je super. Poprvý jsem ho vážně ochutnala až letos v létě ve Francii, díky Smažkově "experimentální" antihedonistické kuchyni, tak jsem se rozhodla ho teď nakoupit i tady. Nahradila jsem jím hlavně pohanku, která je chuťově i vůní dost jiná a chtěla jsem změnu, a taky rýži, protože bulgur je na přípravu mnohem rychlejší. Existují 3 způsoby přípravy. Nejrychlejší je právě tento, že jej vaříte asi 12 - 15 minut. Nebo můžete suchý bulgur zalít vařící vodou a nechat pod poklicí nabobtnat, což trvá asi 25 - 30 minut. A nejšetrnější příprava je bobtnání ve studené vodě, které trvá něco přes hodinku. Vždy platí poměr bulgur ku vodě 1 : 2,5, resp. 3.

Nudle "aglio olio"
Nevěděla jsem, jestli něco takovýho vůbec dávat na veřejnost, ale je to vlastně součást tý "studentský" kuchyně, tak nakonec proč ne. Můj poslední pokus o oběd musel být rychlý a z minima surovin, vrhla jsem se proto do těstovin aglio olio. Jenže pak jsem v časovým presu zjistila, že vlastně už špagety nemám, stejně tak nemám čerstvou petrželku. Takže jsem zase improvizovala.
 vaječné nudle (1 hnízdo)
 2 rajčata
 sušená rajčata
 česnek
 olivový olej
 bylinky (tymián, majoránka, ...)
 strouhaný parmezán (Grand Moravia)
Tyhle nudle se připravují strašně snadno a rychle (!). Prostě se hodí do vařící vody a bez dalšího vaření se jen nechají 4 minuty. Občas je třeba je zamíchat, aby se to klubko trochu rozpletlo. V pánvi jsem si zatím rozehřála olej, na kterém jsem opekla na plátky nakrájený česnek a nasekaná sušená rajčata (náhoda?). K tomu jsem pak přisypala na kousky nakrájená rajčata a dusila tak 4 minuty. Na závěr jsem přisypala bylinky, přidala scezené nudle a na talíři to pak posypala strouhaným parmezánem. 
Tak takhle si vařím, když mám na přípravu a konzumaci oběda dohromady asi 20 minut (před odjezdem autobusu). Ty pravý těstoviny aglio olio to teda nebyly, ale někdy si je vážně připravím podle receptu. 


Žádné komentáře:

Okomentovat