sobota 18. října 2014

41. U Matyldy zavoněl quiche s lososem a špenátem

Je to v poslední době už můj druhý pokus, první byl s cuketou a kozím sýrem. Oba byly dobrý, jenom dneska mám nějak větší chuť sepsat sem recept. Vůbec mám rezervy v psaní příspěvků (samozřejmě si sypu popel na hlavu). No na svou obhajobu musím říct, že i když jsem si slibovala, jak si užiju zasloužené prázdniny, tak se to příliš nekonalo. V červenci jsem otěhotněla a pak mi bylo celou tu parádní kulinářskou sezónu tak hrozně blbě, že se mi nechtělo jíst, natož něco vařit. Takže tak. Teď už je to lepší, tak snad vás dnešní quiche inspiruje a taky si ho uděláte. 

QUICHE S LOSOSEM A ŠPENÁTEM


Musím na rovinu říct, že quiche a vůbec slané koláče mně nikdy moc nelákaly. Ale asi to je tím, že stárnu nebo co a tak mi teď připadají čím dál zajímavější. Hlavně se mi líbí ta jejich variabilita, prostě zkombinovat to, co mám ráda a upíct to. Oba moje poslední pokusy jsem dělala jako jídlo na oběd, ale bez polívky by to moc nestačilo - mně teda jo, ale můj chlap trochu ohrnoval nos. 

QUICHE S LOSOSEM A ŠPENÁTEM

Nejdřív začnu křehkým těstem. Do větší mísy odvážím 200g hladké mouky, přidám 100g másla vytaženého rovnou z ledničky, osolím dvěma špetkami soli a rukama co nejrychleji začnu zpracovávat těsto. V průběhu přidám hlubokou lžíci hodně studené vody. Těsto by nemělo lepit. Jakmile je všechno pěkně propojené a těsto úhledné, šupnu ho do sáčku nebo zabalím do potravinové fólie a dám na půl hodiny do mrazáku.

Hned začnu připravovat náplň. Nejdřív udělám bešamel: odvážím 50g hladké mouky, v rendlíku na mírném ohni rozpustím 50g másla a mouku na něm orestuju - udělám prostě světlou jíšku. Sundám z ohně a za stálého míchání přiliju 250ml mléka* a 200ml smetany (12%). Rozmíchám dohladka. Postavím zpět na sporák a mírně vařím asi 3 minuty. Hodně to zhoustne. Osolím, opepřím a přidám trošku muškátového oříšku. Odstavím z ohně a nechám trochu vychladnout (tak 5 minut).

Okrájím 2 brambory a nastrouhám na hrubém struhadle přímo do bešamelu. Nahrubo nastrouhám taky kus pecorina (zrovna bylo doma, ale dobrý by byl i parmazán). Dovnitř rozklepnu 1 vejce a zamíchám.

Na větší pánvi na olivovém oleji osmahnu 2 rozmáčknuté stroužky česneku, po chvíli přisypu 125g baby špenátu. Orestuju jen tak trošku, aby špenát zvadl. Mírně osolím a česnek vytáhnu.

Zapnu troubu na 160°C. Pokud je už čas, vyndám těsto z mrazáku a pod fólií ho rozválím. Jde to blbě, na okrajích to praská, ale nevadí, pak to nějak poslepuju. Snažím se vyválet kruh větší než je forma (ta moje má průměr asi 28cm). Pomocí válečku přenesu těsto do formy, přitlačím pěkně k okrajům. Odkrojím těsto přesahující přes okraj a naopak přilepím tam, kde chybí. Propíchám vidličkou, nasypu fazole a dám péct na 15 minut, potom vyhodím fazole a peču ještě 5 minut. Zvýším teplotu v troubě na 175°C.

Vytáhnu z trouby a do předpečeného korpusu rozmažu celou bešamelovou náplň. Po kouscích beru špenát a zatlačím nějak rovnoměrně do náplně. Na větší kousky rozdělím 125g uzeného lososa a přidám taky na koláč. Přikryju alobalem a dám zase do trouby, tentokrát na hodinu. Během pečení zkouším, jestli je už vnitřek upečený, hlavně brambory v náplni. Na posledních asi 15 minut sundám alobal, aby byl povrch zlatavý.


*Mléko jsem přesně neměřila, takže kdyby to vypadalo moc hustě, prostě trochu přidejte. Můj bešamel byl po uvaření na sporáku hustý asi jako hrachová kaše ze školní jídelny :-)

  • Quiche se čte jako "kyš" a je to typické francouzské jídlo. No, když jsem si o něm něco hledala, zjistila jsem, že snad tohle slovo je úplně původně z německého Kuchen, což je koláč. No a pak se v tom vyznejte.
  • Tenhle quiche je tak pro 4 lidi na oběd.
  • Na fotkách to není moc vidět, ale byl spíš vyšší. Jestli máte radši "těstovější" koláče, uberte náplně.
  • Uvažuju taky nad tím, že příště trochu změním poměr bešamelu a brambor - brala bych náplň víc hutnou, tato byla taková nadýchaná, takže brambor přidám.
  • Tak dobrou chuť!


Žádné komentáře:

Okomentovat