Krásné období výhradního kojení nám s Otíkem skončilo a řeknu vám, když jsem se teď začala prokousávat literaturou, vzpomínám na tu dobu dost nostalgicky. S ochutnáváním nových chutí vyvstává i hodně otázek. JAK PROBOHA ZAČÍT?! A JAK DÁL?! Dost mi v tom udělaly pořádek dva speciály časopisu Miminko, které jsou na jejich stránkách volně ke stažení. Ale hlavně se na trhu právě objevila knížka Hned to bude, andílku, kterou jsem dostala od babi Lenky.
Knihu vydalo nakladatelství Grada. Je přeložena ze slovenštiny(!!!) a má moc prima vazbu. Zpočátku jsem si říkala, že je taková fórová, je totiž kroužková. Ale při vaření se to ukázalo býti výhodou. Líbí se mi, že se počítá s tím, že se budou děti nějak podílet na přípravě. Ať už samotnou pomocí při vaření nebo alespoň vybarvováním obrázků nebo plněním početních úkolů, obojího je v kuchařce dost.
Publikace je rozdělena do dvou přibližně stejných částí. První je teoretická, kde jsou popsány základy zdravého stravování, jak na správné návyky i základy do kuchyně pro úplné začátečníky. Do teoretické části počítám i úsek s podrobným rozpisem pro jednotlivá období dítěte od 0 do 6 let, který se ale už dá považovat za praxi - suroviny, které už můžete používat, vzorové jídelníčky na zimu i na léto apod. U jednotlivých období je taky prostor na fotku dítěte :-)
Praktická část obsahuje recepty. A co je moc sympatické, jsou tu recepty od úplně jednoduchých pyré a základní kaší přes polévky k hlavním jídlům a dezertům. Ve vzorových jídelníčcích je u každého jídla odkaz na číslo receptu, což jsem chvíli dekódovala. Ale nakonec jsem odhalila, co ta šipka s číslem znamená :-) Recepty jsou vegetariánské, ale, jak autoři uvádějí, není problém do nich dosadit maso. Každopádně pro mě-masožravce je tohle prima, jelikož jsem se nikdy nezabývala čím adekvátně maso nahradit. Takže si jednoduše můžu vybrat, jestli jídlo nechám bezmasé (ale výživově v pořádku, na což bych si sama netroufla) nebo ho doplním o maso. Další plusy jsou dostatek místa na doplňování vlastních poznámek a taky odměřování ingrediencí na šálky, polívkové lžíce a čajové lžičky :-)
Otík sice baští zatím jen kaše, pyré a bojuje s jogurty, ovšem mně to nezabránilo začít testovat další recepty, jak jsou uvedeny v knize, na sobě a Lookashenkovi :-) Naštěstí jsme oba pro různorodost v kuchyni. Nevím, jak by se na to tvářil chlap, který bezmasé jídlo nepovažuje za jídlo. I když shrnutí, že jsme celý minulý týden neměli maso, proběhlo :-)
A dnes vám pár receptů s laskavým svolením autorů naservíruju :-) Začnu dvěma polévkami a pak přidám jeden hlavní chod. Na nich krásně uvidíte, jak je to často rychlé a jednoduché :-D
Kmínová polévka s bramborami Limonádový Joe - Horácova polka
0,5 polévkové lžíce (PL) rostlinného oleje
1 čajová lžička (ČL) mletého kmínu
1 šálek brambor, nadrobno nakrájených
najemno nasekaná petrželová nať
2 šálky vody
Kmín nasucho(!) pražíme asi minutu, přidáme brambory, olej a promícháme. Zalijeme horkou vodou a vaříme cca 13minut, dokud brambory nezměknou. Nakonec dochutíme nasekanou petrželkou.
Já jsem trochu rozmixovala a nalila zpět.
Kedlubnová polévka s jáhlami
1 malá cibule, nadrobno nakrájená
1 PL rostlinného oleje
0,5 PL sušeného polévkového základu
(já si uvařila čerstvý zel.vývar)
0,5 PL sušeného droždí
0,5 ČL nasekané petrželky
1 středně velká kedlubna, nahrubo nastrouhaná
2 PL propraných jáhel
3-4 šálky vody
Cibuli a nastrouhanou kedlubnu restujeme na oleji za stálého míchání asi 3minuty. Přidáme polévkový základ, sušené droždí a vodu tak, aby byly všechny suroviny zalité. Vaříme dalších 10minut, občas zamícháme. Přidáme jáhly, dolijeme potřebným množstvím vody a vaříme, dokud kedlubna a jáhly nezměknou. Nakonec přidáme petrželovou nať.
Expresní tofu se zeleninou
1balení lahůdkového tofu
1balení mražené zeleniny
(mrkev, brokolice, kukuřice, petržel, cibule)
1PL rostlinného oleje
1ČL kurkumy
2 prolisované stroužky česneku
Do hlubší pánve dáme olej, vsypeme zeleninu, kurkumu a na silném plameni zprudka restujeme 5minut. Přidáme tofu nakrájené na kostičky a opékáme dalších 5minut. Zeleninu odstavíme na talíř. Na pánev dáme česnek, který za stálého míchání velmi krátce osmahneme (15sec), přelijeme olivovým olejem, promícháme a odstavíme. Česnekovým olejem polijeme zeleninovou směs. Podáváme s bramborami nebo s rýží (ideálně natural).
Žádné komentáře:
Okomentovat