neděle 1. června 2014

37. Lookashenko vítězí nad Caesar salátem

Leňajs:
Sice už je tu k dispozici jeden recept na caesar salát od Matyldy, ale neškodí přihodit další, který vyšperkoval mužský gurmánský jazýček Lookashenka. Tak tady je :-)

Lookashenko:
S Caesar salátem je to složité. Jelikož patří mezi několik (snad 50) nejpopulárnějších receptů světa, existuje ve spoustě více, či méně zvrácených variantách. Dlouhodobým experimentováním jsem dospěl k receptu, který se sice mírně liší od zcela původního vymyšleného panem Cardinim (italským imigrantem v Mexiku), nicméně je, myslím, rozumně kompatibilní s evropskými jazyky (ona je taky otázka, jaký byl vlastně originální recept, názory se na to poněkud liší). Salát tvoří listy římského salátu, zálivka a krutony. To, co  Caesar salát odlišuje od ostatních tuctových salátů, je samozřejmě ta zálivka.

Takže, jak na to? Recept je tak na čtyři porce.


Caesar salát                                                         Tři sestry - Válka s loky

Salát:

Římský salát (v nouzi lze použít i jiný, nicméně gurmet fetišisté se vám budou otevřeně vysmívat; v LIDLu občas mívají tzv. salátová srdíčka, kterážto mi připadají i docela vhodná).

Salát rozebereme (nebo jak se tomu řiká?) na jednotlivé listy, omyjeme, necháme osušit - osušení  je důležité, neboť salát plný vody je ošklivá, zlá, nepěkná věc. Listy salátu nakrájíme na kousky cca 2 cm. Kdo bude chtít opravdu machrovat, použije jen ty vnitřní části salátu (bílé a křupavé) a zelené velkoryse přenechá třeba svému leguánovi, nebo jinému domácímu mazlíčkovi.

Zálivka:

2 žloutky (starý Cardini používal celá polosyrová vejce)
1 lžička dijonské hořčice (1-3 lžičky - podle toho jakou hořčici používáte a jak to chcete mít pikantní; ostré Lidlovské stačí bohatě jedna)
50 ml olivoleje (50-100 ml, dle toho jak to chcete mít dietní a taky podle toho zda bude salát hlavním chodem, nebo přílohou)
3 sardele, neboli ančovičky (kdo to chce mít tak, jak to dělal Cardini, rybky tam nedává)
špetka soli (dle chuti)
špetka pepře (dle chuti, používáme čtyřbarevný, čerstvě mletý)
20g jemnostrouhaného parmazánu
šťáva z půlky citronu (0,5-1 - podle toho, jak velký a šťavnatý máte citron)
lžička cukru (v původním receptu to asi nebylo)
2 lžičky vinného octa (v původním receptu to asi nebylo)
1-2 stroužky česneku (podle toho jaký máte k dispozici, českého je jeden ažaž, čínský a španělský raději dva; rozhodně je lepší ho utřít, nikoli lisovat - lisovaný česnek je hrudkový)
0 -1 lžíce worchestrové omáčky (pan Cardini ji tam dával místo ryb, já ji tam už nedávám, je podle mě nabytečná)

Pořádně smícháme cukr s vinným octem. Potom přidáme žloutky, horčici, pepř a sůl. Rozšhleháme do pěnova. Ve spoustě receptů píšou, že se ingredience mají prostě smíchat. Ovšem myslím, že v tomto případě je mnohem víc na místě použít tzv. "majonézování" (kdo nezkoušel dělat  domácí majonézu, nechť to zkusí, je to sranda). Takže za neustálého šlehání pomalu vléváme olivolej. Vznikne majolková emulze. Sardele mezitím rozmačkáme na kašičku a zamícháme do zálivky.  Přidáme citronovou šťávu, natřený česnek a nastrouhaný parmazán. Ochutnáme, případě dochutíme dle potřeby. Dáme na chvíli do lednice zchladit. Kdo si to bude chtít udělat jako pan Cardini, nebude majolkovat, ale použije polosyrová vejce (coddled eggs, nechat cca deset minut ve vodě pod bodem varu) a smíchá s ostatními ingrediencemi včetně worchestrové majdy.

Krutonky:

Bílé pečivo, např. 3 kousky toustového chleba

Krutony, to je taky téma na dlouhý článek. Nicméně, pro Caesar salát to dělám takto:

Pečivo nakrájíme na krychličky cca 1x1x1cm, dáme na pár minut ztvrdnout do trouby předehřáté na 150 stupňů. Dělá se to proto, aby pak nesály tolik másla. Mezitím necháme na pánvi roztéct máslo (používám wok pánev), osolíme ho, můžeme přidat nějaké bylinky. Krutony vyndáme z trouby a nasypeme na pánev, rychle prohodíme, aby se máslo dostalo na všechny. Necháme na mírném plameni, na malém hořáku, stále prohazujeme, než krutonky zezlátnou. Pozor - když to necháte na pánvi stát, tak už po cca minutě se začnou připalovat.

A finiš? Nakrájené kousky salátu dáme do mísy, nalijeme zálivku a dobře promícháme. Servírujeme na talíř, posypeme krutony a hoblinkami parmazánu. Může jít o hlavní chod, nebo přílohu třeba k restovaným kuřecím kouskům (pozn. Leň. nebo k bylinkovému kuřeti :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat