pátek 23. srpna 2013

12. Leňajs bojuje s šaltibarščiai s bramborami

Moje a Terčina odmlka byla způsobena cestováním po Litvě (ano, po té zemi, která je menší než ČR). A jak nás instruovala Matylda, ochutnali jsme, co se dalo, a něco z toho Vám tu předvedeme. Tak nějak mám pocit, že všude se jí líp než u nás. Už jsem pár zemí procestovala a musím říct, že téměř všude se jí dobře až výborně. Což o většině běžných českých restaurací říct nemůžu. Bohužel, u nás se pořád ještě hraje na to, jak působíme zvenku, než jak se cítíme skutečně uvnitř. Což z velké části zaopatřuje jídlo... a pak samozřejmě četba, živá kultura a další duševní strava :-) 
Jedlík :-)

Čím je litevská kuchyně typická? Především jsou to brambory, kopr, houby a ryby. Samozřejmě hodně zjednodušeně řečeno :-) Pro mě je litevská kuchyně zastoupena především studenou polévkou šaltibarščiai s bramborami a vepřovým na houbách. U toho jsme se rozplývala. Každopádně můžeme pokračovat směle dál od všech možných druhů ryb až k desertům z medu a lesních plodů.

Já jsem nelenila a hned jsem si šaltibarščiai s bramborami vyhledala, dokud mám její chuť v živé paměti. A zde je recept:

Šaltibarščiai s bramborami

1l kefíru
1 červená řepa (předem uvařená)
1 salátová okurka
2 natvrdo uvařené vejce
mladá cibulka
čerstvý kopr
mořská sůl
uvařené brambory

Červenou řepu je třeba předem uvařit. (Především doporučuji si předem odměřit množství vody v hrnci na bulvy tak, aby byly následně při vaření celé ponořené. Osolenou vodu nejdříve přivedu k varu a pak do ní vkládám dobře umytou neoloupanou bulvu vcelku s kořenem, který neodřezávám. Vodu po přivedení k varu obohatím o koření jako je bobkový list, celý kmín, fenykl a anýz, a pak řepu vařím pomalým varem dle její velikosti minimálně hodinu až hodinu a půl.)
Okurku jsem nastrouhala na jemném struhadle a vmíchala do kefíru. Přidala jsem stejně nastrouhanou červenou řepu, nakrájenou cibulku a kopr. Osolila jsem tak, aby se upozadila nasládlá chuť řepy a lehce vynikl kefír a pak jsem dala vychladit. Na talíři se polévka zdobí natvrdo uvařeným vejcem a případně ještě lžičkou velmi husté smetany a servíruje se s oloupanými (někde i lehce opečenými) studenými nebo teplými bramborami podávanými na talířku zvlášť.
(zdroj: http://www.labuznik.cz/recept/studena-polevka-saltibarsciai/)

A protože já ji ještě chladím, tak tu máte ilustrativní obrázek :-)

zdroj: http://agneskamara.blogspot.cz/2011/06/saltibarsciai.html
Pokud máte všechny ingredience v domácí biokvalitě, pak máte naprostou zdravotní bombu!

Shrnutím účinků červené řepy dostáváme do rukou účinného a přitom levného pomocníka proti celkovému poklesu imunity a pro posílení těla v mnoha směrech.
Červená řepa
  • podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu
  • podporuje činnost žaludku a žlučníku
  • odstraňuje z těla jedovaté látky
  • vytváří vazivové tkáně
  • zesiluje stěny cév
  • zlepšuje využití bílkovin
  • zajišťuje duševní pohodu
  • zpevňuje pokožku
  • napomáhá při alergiích
  • aktivuje tvorbu červených krvinek
  • má kladný vliv na revma
  • je cenným pomocníkem v boji proti mykózám (zdroj: http://www.varimezdrave.cz/chvala-cervene-repe/)

4 komentáře:

  1. No tohle je aspoň suvenýr z cesty! Vypadá to moc lákavě, musím to vyzkoušet dřív, než bude zase zima. To pak ty studený polívky nejsou to pravý.

    OdpovědětVymazat
  2. Jo a ještě něco, Lukáš je prostě BOŽÍ model!

    OdpovědětVymazat
  3. Ten tvůj muž je fakt super model, to s Matu souhlasím:)A ta polívka vypadá dost dobře.

    OdpovědětVymazat